Nyilatkozat:
Szakértői áttekintők

A vpnMentor olyan áttekintőket vonultat fel, amelyeket csapatunk kritikusai írtak, és kritikusaink független és professzionális vizsgálatain alapulnak a termékekről/szolgáltatásokról.

• Tulajdonjog

A vpnMentor a Kape Technologies PLC tulajdonában áll, amely a következő termékeket birtokolja: CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access, és Intego, amelyekről ezen a weboldalon is találhatsz áttekintőket.

• Partner jutalékok

Bár a vpnMentor jutalékban részesül, ha a vásárlás az általunk megosztott linkeken keresztül történik, ennek nincs hatása az áttekintők tartalmára vagy a vizsgált termékekre/szolgáltatásokra. Közvetlen linkeket biztosítunk a termékek megvásárlásához, amelyek partnerprogramjainkhoz tartoznak.

• Útmutató az áttekintőkhöz

A vpnMentoron megjelenő áttekintőket szakértők írják, akik szigorú kritikai szabványok alapján értékelik a termékeket. Ezek a szabványok biztosítják, hogy mindegyik áttekintő a kritikus független, szakértői és őszinte vizsgálatán alapul, és figyelembe veszi a termék technológiai adottságait és minőségét, valamint kereskedelmi értékét a felhasználók szempontjából. Ezek mindegyike hatással lehet a termékek besorolására a weboldalon.

Mi a VPN & Miért van [TÉNYLEG] szüksége VPN-re 2021-ban

Ha 2021-ben élünk, a neten szörfölünk és nem egy szikla alatt lakunk, kétségtelenül tucatszor hallottuk és olvastuk már a “VPN” kifejezést. Ha még mindig nem igazán tudjuk, mi ez, mire jó és hogyan használhatjuk az online böngészési élményünk, opcióink és adatvédelmünk javítására – a vpnMentor készen áll segíteni. Ugorjunk is bele a közepébe…

Pro tipp: Ha még nincs tapasztalatod e téren, kezdetnek kipróbálhatod a ExpressVPN-t. Egyike napjaink legjobb és leggyorsabb VPN-jeinek. 30 napos pénzvisszatérítési garanciát kínál (keresztkérdések nélkül). Az alkalmazás könnyen kezelhető, és felfedezheted a VPN-ek nyújtotta előnyöket, költségek nélkül.

Próbáld ki a ExpressVPN-t 30 napig ingyen!

Mi a VPN?

A VPN (Virtual Private Network) egy hálózati technológia, ami biztonságos hálózati kapcsolatot létesít egy nyilvános hálózaton (mint az Internet) vagy egy szolgáltató által birtokolt magánhálózaton keresztül. A nagyvállalatoktól és cégektől kezdve a kormányzati ügynökségekig mindenki használja a VPN technológiát, ami lehetővé teszi a távoli felhasználók számára, hogy biztonságosan kapcsolódjanak egy magánhálózathoz.

Tucatnyi VPN szolgáltatás található a weben, amelyeken keresztül csupán 5-10 dollár havidíj ellenében kapcsolódhatunk egy szerverhez, annak érdekében, hogy biztonságosan titkosítva legyenek a személyes adataink és online aktivitásaink. Továbbá, a legtöbb operációs rendszer rendelkezik beépített VPN támogatással és ingyenes VPN szolgáltatások is elérhetők (és/vagy a kereskedelmi VPN-ek ingyenes verziói).

VPN protector

Mire jó egy VPN?

A WiFi hamisítás, internetes hackerek és honeypot támadások miatt a nyilvános hálózatok igen veszélyes és alattomos tereppé váltak az átlagfelhasználó számára. Így, a nyilvános hálózatok használata és az imádkozás helyett legyünk okosak és használjunk inkább VPN-t.

Habár a VPN technológiát eredetileg arra fejlesztették ki, hogy lehetővé tegye a vállalati alkalmazottak számára a biztonságos kapcsolódást a munkahelyi hálózatukhoz, annak érdekében, hogy az irodától távol is elérhetőek legyenek, a VPN kapcsolatokat manapság elsősorban inkább arra használják, hogy elrejtsék az internetes tevékenységet, ezáltal adatvédelmet biztosítva, és lehetővé téve a helyi vagy a kormányzati cenzúra áthidalását (a munkahelyünkön, iskolánkban, államunkban stb.), hogy elkerülhessük a hacker támadásokat a nyilvános WiFI használatakor és hogy elhitessük egyes weboldalakkal, hogy egy másik földrajzi lokalizációból böngészünk, annak érdekében, hogy hozzáférhessünk bizonyos weboldalakhoz, amelyeknek használata bizonyos országok, államok vagy régiók felhasználóira korlátozott.

A VPN-ek különböző felhasználási lehetőségeiről szóló további információk nyerése érdekében tekintsük meg a  VPN-ek különböző típusairól és használatukról szóló cikket.

Hogyan működnek a VPN-ek?

Csak úgy, ahogy egy tűzfal megvédelmezi az információkat a számítógépünkön, a VPN-ek az online adatainkat védelmezik. as a firewall protects the information on your computer, a VPN protects your data online. Habár a VPN  technikailag egy Wide Area Network (WAN), a front end-je ugyanazt a biztonságot, megjelenést és funkcionalitást biztosítja, mint egy magánhálózat. A VPN-ek távoli hozzáférést is biztosíthatnak (egy számítógépet a hálózathoz kapcsolnak) vagy éppen site-to-site hozzáférést (két hálózat egymáshoz kapcsolása).

Amikor VPN használata nélkül szörfölünk, valójában az internetszolgáltatónk szerveréhez kapcsolódunk, ami viszont a választott weboldalhoz kapcsol minket. Ez azt jelenti, hogy minden internetes forgalmi aktivitásunk átmegy az ő szervereiken és monitorozható általuk.

Amikor egy VPN-en keresztül böngészünk, a forgalmunk úgy megy át a VPN szerveren, hogy egy titkosított “csatornát”használ. Ez azt jelenti, hogy nem hozzáférhető akárki számára, rajtunk és a VPN szerveren kívül. Tudnunk kell, hogy különbség van az adatvédelem és az anonimitás között. Egy VPN használata nem tesz minket anonimmá, mivel a VPN szolgáltatónk tudja, hogy kik vagyunk és képes megtekinteni az online aktivitásunkat. Mindazonáltal, védelmet biztosít az internetszolgáltatónk, az iskolánk, a munkahelyünk vagy akár a kormányzat elől is. Annak érdekében, hogy garantáljuk, hogy az adatvédelmünk valójában szavatolva van a VPN szolgáltatónk által, kritikus pont, hogy egy “naplózásmentes” szolgáltatót válasszunk. Ha a VPN szolgáltató tevékenységnaplókat őriz, a hatóságok mindig bekérhetik vagy megtekinthetik ezeket, ami azzal jár, hogy az információink nem maradnak többé privátak.

Meg kell jegyezni, hogy még ha a szolgáltatónk naplózásmentes irányelveket vall, akkor is, még mindig monitorozhatja a valósidejű online aktivitásunkat szükség esetén, pl. technikai okokból, amilyen a hibaelhárítás. Habár a legtöbb “naplózásmentes” VPN szolgáltató tényleg nem monitorozza a valósidejű aktivitásunkat, a legtöbb országban legálisan megengedett, hogy arra szólítsák fel a VPN szolgáltatókat, hogy naplózni kezdjék bármely egyedi felhasználó aktivitását, anélkül, hogy ő tudna róla. Mindazonáltal, ha nem vagyunk éppen menekülőben a hatóságok elől, jogtalan online aktvitás okán, akkor talán nincs okunk aggódni.

Amellett, hogy “naplózásmentes” VPN szolgáltatót választunk, meg akarunk bizonyosodni afelől is, hogy az általunk választott szolgáltató megosztott IP címet használ, ami azt jelenti, hogy számos különböző felhasználó van egyazon IP-címhez rendelve. Ez jelentősen nagyobb kihívássá teszi bármely harmadik fél számára, hogy specifikusan hozzánk kapcsolja a beazonosított online viselkedést.

vpns101-diagram

Használhatok VPN-t a mobil készülékemen?

Habár a VPN-eket az iOS és az Android is teljes mértékben támogatja, és teljes védelmet nyújtanak, miközben P2P letöltést kínáló weboldalakhoz férünk hozzá, a telefonunkra installált mobil alkalmazásoknak hozzáférése van más adatokhoz, az IP-címünktől függetlenül, melyeken keresztül hozzáférést nyerhetnek az online tevékenységeinkhez. Ezekhez tartozik a GPS lokalizáció, a kontakt lista, az app store ID, stb. Az összegyűjtött adatok ezután közvetlenül a szülő cégekhez irányítódnak ezen alkalmazások által, tulajdonképpen megkerülve a VPN-ünket.

Ebből kifolyólag, ahhoz hogy egy VPN összes előnyét kiélvezhessük, a mobilkészülékünkön használva, fontos, hogy a webhelyeket csak a saját weboldalukon vagy interfészükön keresztül érjük el, egy felhasználóbarát, nyílt forráskódú böngésző használatával (mint a Firefox) és sose használjunk dedikált alkalmazásokat.

Ha többet szeretnénk tudni a VPN-ek használatáról az okostelefonunkon, tekintsük meg a következő listákat: legjobb és legrosszabb VPN-ek Androidra Legjobb és legrosszabb VPN-ek iOS-ra.

Előnyök és hátrányok

Hogy megérthessük egy VPN használatának előnyeit és hátrányait, szerkesztettem egy táblázatot, amely ezen technológia legfőbb előnyeit és hátrányait foglalja magában (*spoiler figyelmeztetés*: Ebben az írói véleményezésben, az előnyök messzemenően túlhaladják a hátrányokat, de a végső döntés úgyis az Ön kezében van).

ELŐNYÖK HÁTRÁNYOK
Megnövelhetjük a peer-to-peer fájl transzfer protokollok letöltési sebességét (mint például a BitTorrent), mivel némely internetszolgáltató korlátozza és extrém lassúvá teszi őket. Ilyen esetekben,  egy VPN használata szükséges, hogy magasabb letöltési sebességeket érhessünk el.
A normál online böngészési sebességünk legalább 10%-kal csökken majd, az extra távolság függvényáben, amit az adatainknak utaznia kell. Ha az általunk használt VPN szerver és az elérni kívánt weboldal közeli szomszédságban van egymással és velünk is, a lag kisebb lesz, ha egyáltalán észrevehető marad. Minél nagyobb a távolság közöttünk, a VPN szerver között és az általunk használt weboldal szervere között, annál lassabb lesz a kapcsolatunk. Az internetes sebességünk is marginálisan érintett lesz a titkosítás által, mivel az adatok titkosítása és visszafejtése szintén feldolgozási teljesítményt igényel; mindazonáltal, ezek a különbségek rendszerint kevéssé vehetők észre.
Biztonságosan használhatjuk a WiFi hotspotokat, mivel a készülékünk és a VPN szerver közötti internet kapcsolat titkosított. Ez azt jelenti, hogy a személyes adataink biztonságban vannak, akkor is, ha egy hacker megpróbálná valahogy lefigyelni őket. A VPN szolgáltatónknak hozzáférése van az online aktivitásunkhoz. Nehéz ezt a pontot egyértelmű hátrányként definiálni, mivel valaki mindenképp látni fogja az adatainkat és megbízni egy VPN szolgáltatóban, messzemenően okosabb választás (mivel az internetszolgáltatóknak nem fűződik érdeke az adataink védelmezéséhez), de mindenképpen tudatában kell lenni ennek a problémának. A biztonságosabb VPN szolgáltatók technikai intézkedéseket tesznek, hogy garantálják, hogy a lehető legkevesebbet tudnak meg rólunk és az online tevékenységeinkről.
Az internetszolgáltatónknak nincs hozzáférése az online aktivitásunkhoz, a VPN szerver által biztosított titkosításnak köszönhetően. Ez azt jelenti, hogy az internetszolgáltatónknak nincs módja megtudni, hol szörfölünk vagy mit csinálunk, csak azt, hogy kapcsolódva vagyunk egy VPN szerverhez. Találkozhatunk VPN blokkot alkalmazó weboldalakkal is. Néhány cenzúrázott webhely megtalálta a módját, hogy láthassák, ha egy VPN használatával kapcsolódunk hozzájuk és később VPN blokkokat fejlesztettek ki, hogy leállítsák a nemkívánatos felhasználókat az oldaluk látogatásáról. Szerencsére, ezek a blokkok is áthidalhatók. Arról, hogy hogyan érhető el ez a lehetőség, a következő útmutatóban olvashatunk:   Hogyan hidalhatók át könnyedén a VPN Blokkok.
Elérhetjük az otthonunkat vagy a céges hálózatot, miközben utazunk, ami az egyik fő oka a VPN technológia kifejlesztésének. A helyi forrásokat nem kell közvetlenül kitenni az Internetnek, ami megnöveli a biztonságot. Ez lehetővé teszi, hogy hozzáférjünk egy Windows Remote Desktop-hoz az Interneten keresztül, használjuk a lokális fájlmegosztást, és online játékokkal is játszhassunk, mintha ugyanazon a LAN-on (local area network) lennénk. Ajtót nyitunk az IP feltöréshez és a feketelistázáshoz, mivel egy VPN képes elrejteni az eredeti IP-címünket, és a VPN IP-t használja annak helyében. A VPN IP publikus és ugyanazon szolgáltató ismeretlen számú ügyfele között kerül megosztásra, egyszerűbbé téve az IP cím hamisítását. Továbbá, egy másik VPN felhasználó aktivitása, ugyanazon szerver IP-címmel, feketelistázáshoz vezethet, limitálva a hozzáférésünket specifikus weboldalakhoz, amelyek feketelistázták a szervert, amihez kapcsolódunk. Egy VPN használata valószínűleg csökkenti a bizalmat is, amit a célszolgáltatás fűzött hozzánk (mint például a bankunk, email szolgáltatásunk stb.), így ez egy nem jó belépő, főleg, ha még rossz híre is van az általunk használt VPN szolgáltatásnak.
Meghamisíthatjuk a földrajzi lokalizációját bármely weboldalnak, hogy úgy látszódjon, mintha egy másik helyről böngésznénk, így az országunkban blokkolt vagy a csak specifikus lokalizációból netező felhasználók számára elérhető weboldalak teljesen nyílttá válnak számunkra, hogy a távolból a megfelelő szerverhez csatlakozhassunk.  Bárki, aki követni próbálja az internetes tevékenységünket, az általunk használt VPN szerverig tudja majd visszakövetni, így a valódi IP címünk virtuálisan lekövethetetlen.

Jogi visszhangok

Míg a cenzúrázott weboldalak elégedetlenkednek (és próbálják megállítani) azon felhasználókat, akik VPN-t használnak az elérésükhöz, az állampolgároknak a legtöbb országban joga van az adatvédelemhez, ezért a VPN-ek használata ritkán illegális (habár a VPN használatakor elért tartalmak lehetnek azok), még a VPN-blokkoló országokban is, mint Kína, Szíria vagy Irán.

2016 júliusától kezdve, a VPN szolgáltatás használata az Egyesült Arab Emirátusokban illegálissá vált és börtönbüntetéssel, valamint 500,000 és 2,000,000 UAE dirham-mel súlytható a szabály megszegése (136,130 – 544,521 USD). Tehát, ha az UAE-be tervez utazni a közeljövőben, melegen ajánljuk, hogy legyen óvatos és csak korlátozás nélküli weboldalakat látogasson.

Az iskolánk vagy a munkahelyünk által életbe léptetett cenzúrák esetén megfontolhatjuk, hogy áthidaljuk őket egy VPN használatával, a privát WiFi-n vagy LAN hálózaton – melynek során felfüggesztéssel, megszüntetéssel vagy más fegyelmi intézkedéssel is találkozhatunk, függően az érvényben lévő irányelvektől. Ezeket figyelembe kell venni, mikor megfontoljuk, hogy a választott VPN valóban megéri-e az árát.

A kezdetek

Szerencsére, bőségesen rendelkezésre állnak olyan VPN szolgáltatók, amelyek versenyeznek értünk.
Viszont az opciók ilyen széles választéka igen zavaró és félelmetes is lehet.

Mint bármilyen döntési folyamat során, az első lépésnek a kutatásnak kell lennie.
Látogassa meg a 2021 legjobb (& legrosszabb) VPN-jei oldalunkat, olvasson online értékeléseket és ajánlásokat, valamint tanulmányozza a választási opciókat, mielőtt meghozná végleges döntését.

welcome-on-board

Miután mindezt megcsináltuk, tegyük fel magunknak a következő 10 kérdést:

  1. Mennyit kívánok fizetni? A különböző szolgáltatók különböző árakon kínálják a szolgáltatásaikat, normálisan $5 és $10 között havonta. Hogy értékelhessünk néhány ingyenes opciót, itt vannak a top ingyenes  VPN szolgáltatások a 2021-es évben.
  2. Mik a szolgáltatónk adatvédelmi irányelvei? Ahogy azt korábban megvitattuk, meg kell bizonyosodnunk róla, hogy a VPN szolgáltatónk elkötelezett az adatvédelmünk fenntartásában.
  3. Mennyire jók a szolgáltató technikai biztonsági intézkedései? Képes lesz a szolgáltató effektíven megelőzni, hogy a hackerek és az illetéktelen harmadik személyek hozzáférjenek az információinkhoz?
  4. Mekkora a geográfiai távolság a VPN szerver és az általam elérni kívánt szerver között? Ahogy azt már említettük, ez közvetlen érinti a böngészési sebességünket. Más, a szörfölési sebességet érintő változók a szerver feldolgozási sebességei, az elérhető sávszélesség és az ugyanazon szervert egyszerre használó felhasználók száma (“load”).
  5. Hány szervere van a szolgáltatónak és ezek hol találhatóak? Ha különböző weboldalakat kell elérnünk, amelyeknek szerverei különböző országokban vannak, a szerverek és országok nagyobb választéka javítja az esélyeinket, hogy találunk egy elérhető szervert, amelyhez a választásunk szerinti helyről kapcsolódhatunk.
  6. Hány készüléket használhatok egyidejűleg? A VPN-ek elérhetők majdnem minden számítógép-típusú készülék esetében, beleértve az asztali gépeket, laptopokat, okostelefonokat és tableteket. Míg néhány VPN szolgáltató limitálja, hogy csupán egy készüléket használhassunk egyidőben, mások lehetővé teszik számos készülék egyidejű csatlakoztatását a szervereikhez.
  7. Mennyire jó a szolgáltató ügyfélszolgáltatása? Azáltal, hogy elolvassuk az ügyfelek véleményezéseit és értékeléseit az egyes VPN szolgáltatókról, olyan szolgáltatót választhatunk, amely válaszol a kérdéseinkre és aggodalmainkra, méghozzá időben és szakszerű módon.
  8. Kínál a szolgáltató ingyenes kipróbálási lehetőséget? A legjobb és leggyorsabb útja, hogy megbizonyosodjunk róla, egy szolgáltató megfelel-e az igényeinknek, ha magunk próbáljuk ki a használatát. Vessünk egy pillantást a  Visszatérítési naplókra hogy megláthassuk, mely szolgáltatók megbízhatóak a pénzvisszatérítési garancia kérdését tekintve.
  9. Kínál a szolgáltató kereszt-platform támogatást?  Ahhoz, hogy mindenféle készüléken használhassuk a szolgáltatást, keressük meg, hogy a weboldaluk kínál-e dedikált alkalmazásokat vagy telepítési útmutatókat a küönböző platformokhoz és operációs rendszerekhez.
  10. Vannak további funkciói vagy előnyei? A VPN kliensek hozzáadhatnak különböző funkciókat és kiegészítéseket, mint a VPN kill switch, DNS leak védelem, “lopakodó szerverek”, felhő alapú tárolás, stb.

Tor – Magasszintű anonimitás

tor-logo
Emlékszik még, amikor az adatvédelem vs. anonimitás kérdését feszegettük? Igen, a VPN szolgáltatónk mindig tudja, hogy kik vagyunk és hol szörfölünk. Természetesen, kivéve, ha egy VPN szolgáltatóhoz kapcsolódunk, a Tor browseren keresztül. Ezen a módon, még a VPN szolgáltatónk sem láthatja a valódi IP-címünket. Ha aggódunk az adataink védelme miatt (ahogy kell is) és el szeretnénk érni a teljes anonimitást, a Tor-ra való feliratkozás és az anonim fizetési mód kiválasztása pont ezt fogja biztosítani számunkra.

A hátránya viszont az, hogy az internet sebessége mind a VPN, mind pedig a Tor esetében csökkenni fog, ami azt jelenti, hogy a kapcsolatunk lényegesen lassabb lesz a normálisnál.

Összefoglalásul (dátum: Június 2021), a legjobb VPN-ek a kezdők számára…

Adatvédelmi figyelmeztetés!

Ön védtelen marad a meglátogatott weboldalakkal szemben!

IP-cím:

Tartózkodási hely:

Internetszolgáltató:

A fenti információk felhasználhatók az Ön nyomon követésére, a célzott hirdetések mutatására, és az online tevékenységei monitorozására.

A VPN-ek segítenek elrejteni az adatait a weboldalak elől, így Ön mindig védve lesz. A mi javaslatunk a ExpressVPN — az 1. számú VPN az általunk tesztelt több, mint 350 szolgáltató közül. Katonai szintű titkosítással és olyan adatvédelmi funkciókkal rendelkezik, amelyek garantálják az online biztonságot, ráadásul — jelenleg 49% kedvezményt kínál a cég.

Látogassa meg a ExpressVPN oldalát

A szerzőről

A vpnMentor anonim szakértői olyan cikkírók, akik szeretnék titokban tartani személyazonosságuk.

Tetszett ez a cikk? Értékelje!
Utáltam Nem igazán tetszik nekem Rendben volt Nagyon jó! Imádtam!
felhasználó szavazott
Köszönjük a visszajelzést.
Hozzászólás A hozzászólás hossza 5 és 2500 karakter között lehet.
EXKLUZÍV AJÁNLAT
3 hónapig ingyen
az 1. számú VPN
RÖVID IDEIG ELÉRHETŐ AJÁNLAT

00

Nap

00

Óra

00

Perc

00

Másodperc
Vegye meg az ExpressVPN-t
30 napos pénzvisszatérítési garancia
Image Alt Text - Vendor Logo expressvpn - devices